Paylaşım Mekanı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İstifa mektubunda AB'yi anlattı

İstifa mektubunda AB'yi anlattı Empty İstifa mektubunda AB'yi anlattı

Mesaj tarafından J o Y s T ı c k 2008-03-29, 00:29

28 mart 2008
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AB konularında danışmanlığı görevine getirilen eski milletvekili Zeynep Damla Gürel, sancılı bir istifa sürecinin ardından partisiyle yollarını ayırdı. CHP Genel Merkezi, "İstifa etmesini istedik" açıklaması yaparken Gürel, "Ben zaten istifa mektubunu göndermiştim" dedi. Gürel'in, Genel Başkan Deniz ******'a yazdığı istifa mektubunda AB'nin gerekliliğini anlatması dikkat çekti.
Edinilen bilgiye göre Gürel, geçen çarşamba istifasını verdi, ancak Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, ertesi gün Gürel'i arayıp istifa etmesini istedi. Gürel de Hacaloğlu'na, "Dün (çarşamba) istifayı gönderdim" dedi. Buna rağmen genel merkezden açıklama yapıldı.
Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e danışman olduktan sonra, Zeynep Damla Gürel’e, CHP üyesi olarak bu görevi sürdürmesinin etik olmayacağı hatırlatıldı. Gürel, bunun üzerine Genel Başkan ******’a bir mektup yazarak özel kaleme iletti. Mektup Genel Başkan ******’ın bilgisine sunuldu. Böylece Gürel’in istifası alınmış oldu" denildi.
******'a AB'yi anlattı
Gürel ise, tarafsız bir kurumda çalışacağı için devlet memurları yasası açısından yasal ve teknik nedenlerle istifa ettiğini bildirdi. Gürel 26 Mart tarihli, "Sayın Genel Başkanım" diye başlayan mektubunda, şöyle dedi:
"Türkiye’nin AB'ye tam üyelik sürecinin ülkemizin demokratikleşme, çağdaşlaşma, özgürlükler, sosyal haklar ve ekonomik refah alanlarında benimsediği hedefler doğrultusunda gelişmesine büyük katkılar sağlamış olduğuna inanıyorum. Bu sürecin aynı zamanda olağanüstü öngörüsüyle ******’ün bizlere göstermiş olduğu ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefi ile de son derece uyumlu olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nın beni AB danışmanı sıfatıyla göreve çağırmış olmasından ve bu önemli davaya katkıda bulunabilme fırsatını tanımış olmasından dolayı mutluluk duydum. AB, insan hakları, özgürlükler, demokrasinin gelişmesi ve yaygınlaşması, sosyal devlet anlayışı, verimli ekonomik gelişme ile uluslararası hukukun ve barışın korunması temel değerlerine sahip toplumsal bir proje olarak başlamıştır ve öyle olmaya devam etmelidir. Sosyal demokrat bir kişi olarak AB projesinin, kuruluş değerleri ve ilkeleri itibariyle sosyal demokrasiyle önemli paralelliklere sahip olduğunu düşünüyor ve ülkemiz için yararlı bir proje olduğuna yürekten inanıyorum. Sizin de desteğinizle geçmiş 5 yıl içerisinde Avrupa solunun çeşitli çalışmalarında, ülkemizi bu tam üyelik sürecinde en fazla destekleyen ve cesaretlendiren kesimin her zaman Avrupa’daki sosyal demokrat aile olduğuna tanıklık etmiş oldum.
J o Y s T ı c k
J o Y s T ı c k
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 212
Meslek : ameLe
Lakap : KamiL Ke$

http://awdsadasdqwadsd.adad