İngiltere'de 100'den fazla ilaca yasak! Sağlık Bakanlığı tetikte

Aşağa gitmek

İngiltere'de 100'den fazla ilaca yasak! Sağlık Bakanlığı tetikte

Mesaj tarafından J o Y s T ı c k Bir 2008-03-28, 21:24

İngiltere, aralarında Benylin ve Calpol gibi çok satan ilaçların da bulunduğu iki yaşın altındaki çocuklara verilen 100'den fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacını yan etkileri nedeniyle piyasadan çekme kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı, bazı ülkelerde toplatılmasına karar verilen soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının Bakanlık bünyesindeki Bilimsel İlaç Güvenliği Kurulu’nda görüşüldüğünü, bunların 2 yaş altı çocuklarda kullanımının uygun bulunmadığı hususundaki bilimsel sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının toplatılması" haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.


Açıklamada şöyle denildi: "Bahse konu ilaçlar, Bakanlığımız bünyesindeki Bilimsel İlaç Güvenliği Kurulu’nda 12 Ocak 2008 tarihinde görüşülmüş, 2 yaş altı çocuklarda kullanımının uygun bulunmadığı hususundaki bilimsel sonuçlar, ilgili kurum ve kuruluşlara yine aynı tarihte bildirilmiştir." Açıklamada, konuyla ilgili bilimsel çalışmaların dünya ile eş zamanlı olarak Bilimsel İlaç Güvenliği Kurulu’nda sürdürüldüğü de belirtildi.
CALPOL'DE ZARARLI ETKEN MADDESİ YOK
GlaxoSmithKline İlaçları’ndan yapılan yazılı açıklamada, "İçerisinde Calpol’ün de yer aldığı 117 adet ilacın İngiltere’de 2 yaşından küçük çocuklarda yasaklandığına" dair haberler yayınlandığı hatırlatıldı.
Söz konusu haberlerde, 2 yaş altındaki bebeklere ateş düşürücü olarak parasetamol etken maddesini içeren ürünlerin kullanılmasının önerildiğine işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"Türkiye’de 1991 yılından beri Sağlık Bakanlığı onayı ile kullanılan ’Calpol’, ’Calpol 6 Plus’, ’Calpol tablet’in etken maddesi parasetamoldür ve kesinlikle haberlerde bahsi geçen etken maddeleri içermemektedir. 1800’lü yıllarda Avrupa’da keşfedilen parasetamolün güvenilirliği ve etkinliği gerçekleştirilen birçok klinik çalışmayla da
kanıtlanmıştır. Parasetamol içeren Calpol, Avrupa’da, uzun yıllardır pek çok ülkede, 1991 yılından itibaren de Türkiye’de milyonlarca çocukta güvenle kullanılmaktadır."

_________________
Sitede Gezerken;

1- Burun Karıştırmak
2- Anneniz Yemeğe Çağırınca Birazdan Geliyorum Diyip Gitmemek
3- Sigara İçtikten Sonra Klavyede Söndürmek
4- Yine mi Yavaş Hulen Bu Site Demek
5-Üye Profiline Girip Tüh ya Erkekmiş Demek

YASAKTIR..!
avatar
J o Y s T ı c k
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 212
Yaş : 24
Nerden : istanbul
Meslek : ameLe
Lakap : KamiL Ke$
Kayıt tarihi : 22/03/08

Kullanıcı profilini gör http://awdsadasdqwadsd.adad

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz