pkk'YA KARSI BUYUK OPERASYON

Aşağa gitmek

pkk'YA KARSI BUYUK OPERASYON

Mesaj tarafından J o Y s T ı c k Bir 2008-03-26, 18:51

Sabah erken saatlerinden itibaren Tunceli merkez Hozat ve Ovacık ilçelerinden havalanan skorski helikopterler dağlık alanlara ve PKK'nin geçiş yollarına çok sayıda özel eğitimli birlik indirilirken karadan da operasyon alanlarına binlerce asker sevkedildi. Bölgede yaklaşık 300 PKK'lı tespit edildi
Tunceli ve ilçelerinde PKK'ye karşı başlatılan büyük bahar operasyonuna binlerce asker katılıyor.

Sabah erken saattlerinde başlayarak devam eden helikopter haraketliliği akşam saatlerine kadar devam ediyor. Operasyonlar daha çok Tunceli merkez kutuderesi, geyiksuyu bali deresi kırmızıdağ bölgeleri Nazimiye ilçesi dokuzkaya, ile dağlık alanları, Pülümür ilçesi kocatepe bölgesi ile Dağlık alanları Ovacık ilçesi buzlutepe, şahverdi ahpanos vadisi, Hozat ilçesi karaoğlan bölgesi kavuktepe bölgeleri Hozat-ovacık-çemişgezek üçgeninde yer alan Aliboğazı bölgelerinde devam ediyor. Tunceli geneline yayılan operasyonlara jandarma bölge komutanlığına bağlı çok sayıda jandarma özel haraket birliği, jandarma alay komutanlığına bağlı çok sayıda birlik ile 4.komando tugayı, Hozat 51. motorlu Tugayı ve nazimiye ilçesine Kars´tan yeni gelen piyade taburuna bağlı yaklaşık 8 bin civarında asker katılıyor. Sabah erken saatlerinden itibaren Tunceli merkez Hozat ve Ovacık ilçelerinden havalanan skorski helikopterler dağlık alanlara ve PKK'nin geçiş yollarına çok sayıda özel eğitimli birlik indirilirken karadan da operasyon alanlarına binlerce asker sevkedildi. Tunceli bölgesinde barınınan 300 civarında olan PKK'lılara karşı 2 kobra helikopteri gün boyu, ahpanos vadisi kutudere ve Aliboğazı bölgelerinde bölgeleri yoğun bombardıman altında tuttu.

Dün sabah saatlerinde ise Pülümür ilçesi Akdik köyü Sandıktepe bölgesinde operasyon gerçekleştiren askeri birliğin geçeceği patika yola döşenen iki ayrı basma düzenekli bomba bulunarak olay yerinden imha edildi. Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre PKK'nin bu basma düzenekli bombaları bu kez daha etkili hale getirmek için Amonyum Nitrat-Fuel Oil karışımı olan Anfo madesi kullanarak yeni bir bomba hazırladığı ve bu yöntemle plastik patlayıcı da bombanın içine yerleştirildiğinde bombanın tesirinin çok daha geniş bir alana yayılabileceği öğrenildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Kuzey ırakta üst düzey PKK'lıların telsiz ve uydu telefonları aracılığıyla Tunceli bölgesinde bulunan PKK'lılara yakın zamanda çok ses getirecek eylemler yapılması talimatı verildiği bu nedenle Tunceli bölgesinde bulunan örgüt elemanlarının eylem hazırlığı içine girdikleri yine kuzey ırakta bulunan üst düzey örgüt yöneticilerinin Tunceli bölgesinde bulunan en az 30 civarında PKK militanının baharla birlikte Erzincan üzerinden Sivas ve Karadeniz bölgesine gönderilmesini istedikleri ve bu bölgelerde eylemler yapılması talimatını da verdikleri öğrenildi. Bu bilgilerin alınmasından sonra Sivas ve Erzincan üzerinde Karadeniz'e açılan en stratejik bölge olan Aliboğazı ile munzur dağlarının stratejik bölgeleri özel eğitimli komandolar tarafından tutuldu.

26.3.2008
avatar
J o Y s T ı c k
Moderatör
Moderatör

Erkek Mesaj Sayısı : 212
Yaş : 24
Nerden : istanbul
Meslek : ameLe
Lakap : KamiL Ke$
Kayıt tarihi : 22/03/08

Kullanıcı profilini gör http://awdsadasdqwadsd.adad

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz