2007 de neler oldu bir hatırlayalım

Aşağa gitmek

2007 de neler oldu bir hatırlayalım

Mesaj tarafından MoonLight Bir 2008-03-26, 14:46

2007 Türkiye'de özellikle siyasi havanın son yılların en gergin ve ateşli bir ortamda işlediği bir yıl oldu. Türkiye'nin 80 yıllık tarihinde ilk kez bir başörtülü kadının Köşk'e çıkması uzun tartışmalara neden olurken, Ak Parti'nden bir cumhurbaşkanının seçilmemesi için yapılan girişimler de uzun süre ülkenin gündemini meşgul etti.
Abdullah Gül'ün her şeye rağmen Cumhurbaşkanı seçilmesi öne çıkarken içinde 6 önemli nükleer fizikçinin bulunduğu AtlasJet yolcu uçağının Isparta yakınlarında düşmesi ve hiç kurtulan olmaması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.
GENELKURMAY'DAN SANAL MUHTIRA
27 Nisan 2007 gecesinde Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorunun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumda olduğu belirtilerek, ''Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur'' denildi.''Milli bayramlara alternatif kutlamalar'' gibi faaliyete girenlerin ''Halkın dini duygularını istismar etmekten çekinmediği, devlete açık bir meydan okumaya dönüştüğü'' belirtilen açıklamada, buna örnek gösterilen bazı etkinliklere yer verildi.Açıklamada, ''Özetle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder ******'ün, 'Ne mutlu Türküm diyene!' anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir'' denildi.
GÜL CUMHURBAŞKANI SEÇİLEMEDİ
27 Nisan 2007'de TBMM Genel Kurulu'nda 11. cumhurbaşkanı seçimi için yapılan ilk tur oylamada Abdullah Gül, 357 oy olarak, Anayasa'nın öngördüğü 367 oyu sağlayamadı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın açıkladığı ilk tur sonucuna göre oylamaya 361 milletvekili katıldı. CHP, oylamada ''toplantı yeter sayısının 367'yi bulmadığı'' iddiasıyla, ilk turun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan bildirisi ve arkasından erken seçim kararı ve AK Parti'nin beklentilerin tersine daha da güçlenerek gelmesi bir başka önemli gelişme.
ANAYASA MAHKEMESİ'NİN CUMHURBAŞKANI SEÇİM KARARI
27 Haziran'da CHP'nin açtığı seçimlerin iptal edilmesi istemine yönlik dava, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci ve ikinci turunda toplantı yeter sayısının 367 olduğu yönündeki kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.
Gerekçede, 367 oy koşulunun ''Anayasa'nın, Cumhurbaşkanı seçiminin uzlaşmaya dayanması amacına yönelik olduğu'' belirtildi.
AK PARTİ İKİNCİ KEZ TEK BAŞINA İKTİDAR
22 Temmuz'da Türkiye genel seçime gitti. Ak Parti tahminlerin üzerinde bir oy çoğunluğu ile ikinci kez tek başına iktidar oldu.
ABDULLAH GÜL TÜRKİYE'NİN 11. CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ
28 Ağustos- Ak Parti Kayseri Milletvekili Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 339 oyla TBMM tarafından Türkiye' nin 11. cumhurbaşkanı seçildi.

_________________
Ey Türk, üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe Senin İlini ve Töreni Kim Bozabilir ? Titre ve Kendine Dön !

Ölüm her nerede olursa olsun Fatihadan sonra Galatasaray Marşı okunacaksa, mezarımda sarı-kırmızı güller açacaksa, mezartaşımda GALATASARAYLI DOĞDU GALATASARAYLI ÖLDÜ yazacaksa varsın böyle ölüm hoşgelsin.
avatar
MoonLight
ADMİN
ADMİN

Erkek Mesaj Sayısı : 83
Yaş : 24
Nerden : İstanbul
Meslek : Web&Grafic Creater
Lakap : Profesör
Kayıt tarihi : 22/03/08

Kullanıcı profilini gör http://hasdalforumu.tr.gg

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz